3 Musketieret

BIOGRAFI

3 Musketierët është një nga grupet muzikore të njohura në Shqipëri, i cili përbëhet nga tre artistë të talentuar: Elton Deda, Redon Makashi dhe Aleksandër Gjoka.

Elton Deda është këngëtar, autor këngësh dhe instrumentist i njohur. Gjatë karrierës së tij, Elton Deda mori mori pjesë në festivale të ndryshme. Shfaqja e parë e Eltonit në TV ishte në fillim të viteve 80, kur ai këndoi “Koha ne pentagramin tim”, dedikuar babait të tij Ferdinant Deda, i cili në atë kohë ishte një dirigjent shumë popullor.

Redon Makashi është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Në vitin 1989, prezantohet per here te pare ne televizion e pikerisht ne Radio Televizionin Shqiptar me kengen “Vitet me te bukura”.

Aleksandër Gjoka është nje kengetar i mirenjohur shqiptar, deri me tani ai ka disa kenge te incizuara por me e njohura nder to eshte “Kuturu” nje kenge shume e bukur e cila degjohet edhe sot. Po ashtu ai eshte pjesmarres i disa edicioneve te festivalit madheshtor “Kenga Magjike

3 Musketierët janë një grup me stil dhe personalitet të veçantë dhe janë një shembull frymëzimi për të rinjtë në Shqipëri dhe në botë.